novinky a poznatky ze světa živorodých ryb

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Opište prosím kontrolní kód "4082"
Nebo použijte RSS kanál

Gupky ze Surinamu popsány jako samostatný druh

Ještě na přelomu tisíciletí byl světu znám pouze jediný druh gupky - živorodka duhová (Poecilia reticulata). Pak ale přišel rok 2005 a s ním oficiální popis živorodky Wingeovy (P. wingei), který byl o 4 roky později následován popisem živorodky podivné (P. obscura). Uplynuly další 4 roky a máme tu další nový druh gupky: živorodku Kempkesovu (P. kempkesi).

Poecilia kempkesi Poeser, 2013 - Stejně tak, jako tomu bylo u živorodky podivné, byla živorodka Kempkesova od živorodky duhové oddělena především na základě odlišností na molekulární úrovni a areálu rozšíření. Živorodka Kempkesova by se měla vyskytovat v severních oblastech Surinamu. Jak uvádí autor popisu F. Poeser, druh by měl mít nápadné antropické rozšíření, vyskytovat by se tedy měl především ve vodách v blízkosti lidských obydlí. Společně s touto živorodkou na jejích lokalitách žijí i další zástupci rodu Poecilia (respektive Micropoecilia): P. vivipara, P. picta a P. parae. Podle autora by P. kempkesi měla přizpůsobovat své zbarvení v závislosti na dalších přítomných druzích živorodek (tzv. mimeze) a odlišná by měla být pouze podle struktury gonopodia a stříbrného lesku šupin.

Fotografie druhu (alespoň podle lokality) si můžete prohlédnout zde.

Popis druhu, tak jak je v článku podán je poměrně kuriózní a vyvolal u (především německé) akvaristické veřejnosti značný rozruch. Podle reakcí na akvaristických fórech a diskuzích ho mnozí považují pouze za aprílový žertík či nevkusný vtip. Objevil se i názor, že popis nesplňuje všechny náležitosti (v popisu není přesně specifikován typ, pouze typová série) a proto není podle mezinárodních pravidel zoologické nomenklatury (ICZN) platný. Zda je to pravda ukáže až budoucnost. A možná se za 4 roky zase dočkáme nově popsané gupky, tentokrát třeba z Brazílie.

EDIT: Zajímavou dohru by P. kempkesi mohla mít i pro české živorodkáře, kteří chovají tzv. Micropoecilii bifurcu 'Coropina Creek, Surinam'. To, že se nejedná o bifurcu, ale o gupku, se již delší dobu proslýchá a tak vzhledem k lokalitě (Coropina creek leží v severním Surinamu) by se mohlo jednat právě o tento nově popsaný druh.

K dalšímu čtení:

Poeser F. N. (2012): Apropos Guppys… - viviparos - Das Lebendgebärenden Magazin (11) 1: 36-40.
06.05.2013 12:37:42
hrones.m
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one