novinky a poznatky ze světa živorodých ryb

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

gudea duhová (Characodon lateralis)

Characodon lateralis Günther, 1866, Cat. Fishes Brit. Mus. 6: pp 1 - 368
synonyma: Characodon garmani Meek, 1904
české názvy: gudea duhová, charakodon jiskřivý

původ a rozšíření: Střední Mexiko, povodí řeky Río Mezquital ve státě Durango.
biologie a ekologie: Gudea duhová obývá sladkovodní mělké tůňky a laguny, prameny a pomalu proudící potůčky s hustou vegetací, tvořenou převážně stolístky (Myriophyllum sp.), růžkatci (Ceratophyllum sp.) či rdesty (Potamogeton sp.).
chov a odchov: V hustě zarostlých nádržích s tvrdší a zásaditou (pH 7-9) vodou. Jedná se o velmi aktivní rybu, která vyžaduje dostatek místa k plavání. Vhodná jsou akvária o objemu nejméně 50 l. Vzhledem k možné vnitro- i mezidruhové agresivitě je třeba dostatek úkrytů.  Teplota vody na přirozených lokalitách se pohybuje obvykle mezi 20°C a 24°C, v zajetí je vhodné pro úspěšný chov a odchov tuto teplotu dodržet. Žádoucí je také nižší teplota v zimních měsících. Gudea duhová přijímá téměř jakoukoliv sušenou, mraženou i živou potravu vhodné velikosti, vzhledem k tomu, že se jedná převážně o dravce, je vhodný zvýšený podíl drobných bezobratlých. Březost trvá přibližně 50-65 dní. V jednom vrhu bývá poměrně málo, avšak neobvykle velkých mláďat, obvykle okolo 5 až 10. Mladé samice mohou někdy vrhnout pouze mrtvá mláďata, tento jev jsem pozoroval pouze u prvního, případně druhého vrhu, později už samice rodily normálně. V dobře zarostlé nádrži část vrhu většinou přežívá i v přítomnosti rodičů. Do pohlavní zralosti dorůstají mláďata zhruba po 4 měsících.
poznámka: Gudea duhová je v přírodě na pokraji vyhynutí, v Červeném seznamu IUCN je vedena jako ohrožený druh.
vhodné kombinace: S většími druhy gudeí, nejvhodnější je však jednodruhové akvárium
dostupnost v ČR: ANO
importy v ČR: Los Berros, Durango; Mexiko, 1981; coll. I. Dibble

K dalšímu čtení:

Goodeid Working Group website

Smith M. L. & Miller R. R. (1986): Mexican Goodeid Fishes of the Genus Characodon, with Description of a New Species. - American Museum Novitates 2851: 1-14.
rozšíření
rozšíření
samec
samec
samice
samice
27.01.2013 16:36:45
hrones.m
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one