novinky a poznatky ze světa živorodých ryb

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

Co jsou živorodky zač?

Když se řekne živorodka, téměř každému se vybaví proslulé paví očko (neboli živorodka duhová - Poecilia reticulata), případně mečovka, plata či blackmolla. Málokdo však ví, že živorodých ryb je mnohem více a některé jsou si příbuzné dokonce jen velmi vzdáleně. Pojďme si je společně v rychlosti představit.
Fylogeneze

Fylogeneze

Schématická fylogeneze řádů Cyprinodontiformes a Beloniformes. Červeně jsou vyznačeny živorodé čeledi.
Schématická fylogeneze řádů Cyprinodontiformes a Beloniformes. Červeně jsou vyznačeny živorodé čeledi.

Živorodky jsou evolučně nesourodou (polyfyletickou) skupinou sladkovodních ryb, která se vyznačuje schopností rodit živá mláďata (tedy viviparií, resp. ovoviviparií). Akvaristy jsou do této skupiny obvykle řazeny čeledě živorodkovití (Poeciliidae), gudeovití (Goodeidae), hladinovkovití (Anablepidae) a také polozobánkovití (Hemiramphidae). Pravá živorodost (tedy viviparie) je však známa pouze u zástupců čeledí Anablepidae a Goodeidae, někteří autoři uvádějí viviparii i u některých druhů polozobánek. Naopak u největší živorodé čeledi Poeciliidae jsou známy jen různé typy ovoviviparie.

Skutečnost se navíc poněkud komplikuje i tím, že ne všichni zástupci výše uvedených čeledí jsou opravdu živorodí: v čeledi Poeciliidae je to pouze podčeleď Poeciliinae (s 26 rody a cca 200 druhy), v čeledi Goodeidae podčeleď Goodeinae (s 18 rody a 41 popsanými druhy), u Anablepidae pouze podčeleď Anablepinae (s rody Anableps a Jenynsia).

Jak již bylo řečeno na začátku, živorodky jsou evolučně nepříliš příbuznou skupinou ryb: čeledi Poeciliidae, Goodeidae a Anablepidae patří do řádu Cyprinodontiformes, kde jim společnost dělají halančíci. Naopak polozobánky jsou řazeny do řádu Beloniformes a k jejich nejbližším příbuzným patří různé medaky a jehlice.

Čeleď živorodkovití (Poeciliidae) je největší čeledí živorodek. Její zástupci se vyskytují v Africe, na Madagaskaru, v Severní a Jižní Americe. Živorodé druhy pak pouze v Americe, od jihu USA po Argentinu. Některé druhy byly v rámci biologického boje proti hmyzu rozšířeny téměř kosmopolitně.

Hladinovky (Anablepidae) jsou drobnou čeledí čítající pouze 3 rody (z toho 2 živorodé), které jsou rozšířené od Mexika po Argentinu. Jde o nejblíže příbuznou žijící skupinu k předešlé čeledi.

Gudeje (Goodeidae) jsou druhou největší živorodou čeledí. Centrum rozšíření a diverzity této čeledi leží v Mexiku. K jejich nebližším příbuzným patří halančíci z čeledí Fundulidae a Profundulidae.

Polozobánky (Hemiramphidae) se, na rozdíl od předchozích čeledí, vyskytují v jihovýchodní Asii a na přilehlých Indonéských ostrovech. Živorodost je známa u rodů Dermogenys, Nomorphamphus a Hemirhamphodon.

K dalšímu čtení:

různé typy živorodosti u ryb:

Slaboch R. (2011): Živorodost u ryb 1-6. - Živa 1/2011-6/2011.

Slaboch R. (2007): Živorodost - na co jste se báli pomyslet. - Akvárium 5:52-55.

fylogeneze živorodosti:

Blackburn D. G. (2005): Evolutionary origins of viviparity in fishes. - In: Grier H. J. & Uribe M. C. [eds.], Viviparous Fishes, New Life Publications, Homestead, Florida, 287-301.
10.07.2012 13:45:02
hrones.m
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one