novinky a poznatky ze světa živorodých ryb

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

Gambusia quandruncus, nový druh gambusie z Mexika

Nový druh gambusie je po Poecilia waipi (více zde) a Nomorhamphus rex (více zde) již třetí nově popsanou živorodkou v tomto roce. Nový druh patří do příbuzenského okruhu Gambusia affinis a byl vyčleněn na základě morfologie, anatomie gonopodia a analýzy mitochondriálních a jaderných genů.
Gambusia quadruncus Langerhans, 2012 - Jedná se o menší druh gambusie (průměrná délka samců 1,8 cm, samic 2,5 cm) s šedě hnědým, na slunci modrofialově se lesknoucím tělem, světle oranžovými nepárovými ploutvemi a sérií oranžovohnědých teček na ocasní a hřbetní ploutvi. Gonopodium je na konci nazpět zahnuté. Toto zahnutí na čtvrtých ploutevních paprscích je pravděpodobně tvořeno chrupavkou či jinou měkkou tkání a nově popsaný druh se tímto znakem na gonopodiu nápadně liší od všech dosud popsaných druhů. Druh je pravděpodobně široce rozšířen a vyskytuje se v říčních systémech Río Guayalejo-Tamesí, Río Pánuco, Río Tigre, Río Carrizal, Río Soto La Marina a v jezeře Laguna de Tamiahua v středovýchodním Mexiku. Obývá celou řadu biotopů od velkých řek, přes rychle proudící horské potoky, rybníčky a jezera, po bažiny a brakické laguny. Typová lokalita se nachází u městečka El Limón v mexickém státě Tamaulipas. Jedná se o slepé stojaté rameno řeky Río Guayalejo, jehož hladina je porostlá lekníny Nymphaea ampla a další vegetaci tvoří druhy rodů Ceratophyllum, Hydrilla a Eleocharis. Na typové lokalitě se druh vyskytoval společně s dalšími třemi gambusiemi: G. aurata, G. panuco a G. vittata.

Z genetické analýzy vyplývá, že nově popsaný druh je velmi blízce příbuzný gambusii komáří (Gambusia affinis), dokonce příbuznější než gambusie Holbrookova (Gambusia holbrooki), která byla dříve považována pouze za poddruh gambusie komáří.

Fotografie G. quadruncus si můžete prohlédnout např. zde.

K dalšímu čtení:

Langerhans R. B., Gifford M. E., Domínguez-Domínguez O., García-Bedoya D. & DeWitt T. J. (2012): Gambusia quadruncus (Cyprinodontiformes: Poeciliidae): a new species of mosquitofish from east-central México. - Journal of Fish Biology 81(5): 1514-1539.
20.10.2012 18:28:13
hrones.m
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one