novinky a poznatky ze světa živorodých ryb

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

Gupky ze Surinamu popsány jako samostatný druh

Ještě na přelomu tisíciletí byl světu znám pouze jediný druh gupky - živorodka duhová (Poecilia reticulata). Pak ale přišel rok 2005 a s ním oficiální popis živorodky Wingeovy (P. wingei), který byl o 4 roky později následován popisem živorodky podivné (P. obscura). Uplynuly další 4 roky a máme tu další nový druh gupky: živorodku Kempkesovu (P. kempkesi).

Poecilia kempkesi Poeser, 2013 - Stejně tak, jako tomu bylo u živorodky podivné, byla živorodka Kempkesova od živorodky duhové oddělena především na základě odlišností na molekulární úrovni a areálu rozšíření. Živorodka Kempkesova by se měla vyskytovat v severních oblastech Surinamu. Jak uvádí autor popisu F. Poeser, druh by měl mít nápadné antropické rozšíření, vyskytovat by se tedy měl především ve vodách v blízkosti lidských obydlí. Společně s touto živorodkou na jejích lokalitách žijí i další zástupci rodu Poecilia (respektive Micropoecilia): P. vivipara, P. picta a P. parae. Podle autora by P. kempkesi měla přizpůsobovat své zbarvení v závislosti na dalších přítomných druzích živorodek (tzv. mimeze) a odlišná by měla být pouze podle struktury gonopodia a stříbrného lesku šupin.

Fotografie druhu (alespoň podle lokality) si můžete prohlédnout zde.

Popis druhu, tak jak je v článku podán je poměrně kuriózní a vyvolal u (především německé) akvaristické veřejnosti značný rozruch. Podle reakcí na akvaristických fórech a diskuzích ho mnozí považují pouze za aprílový žertík či nevkusný vtip. Objevil se i názor, že popis nesplňuje všechny náležitosti (v popisu není přesně specifikován typ, pouze typová série) a proto není podle mezinárodních pravidel zoologické nomenklatury (ICZN) platný. Zda je to pravda ukáže až budoucnost. A možná se za 4 roky zase dočkáme nově popsané gupky, tentokrát třeba z Brazílie.

EDIT: Zajímavou dohru by P. kempkesi mohla mít i pro české živorodkáře, kteří chovají tzv. Micropoecilii bifurcu 'Coropina Creek, Surinam'. To, že se nejedná o bifurcu, ale o gupku, se již delší dobu proslýchá a tak vzhledem k lokalitě (Coropina creek leží v severním Surinamu) by se mohlo jednat právě o tento nově popsaný druh.

K dalšímu čtení:

Poeser F. N. (2012): Apropos Guppys… - viviparos - Das Lebendgebärenden Magazin (11) 1: 36-40.
06.05.2013 12:37:42
hrones.m
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one