novinky a poznatky ze světa živorodých ryb

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

Nové druhy živorodek 2011

Informace o nově popsaných druzích živorodek přinášel v posledních několika letech slovenský časopis Akvárium. Jeho vydávání však bylo před rokem bohužel ukončeno. Od té doby byly pro vědu popsány 3 nové druhy.
Tři nové druhy za rok jsou v porovnání s předchozími roky spíše průměr (viz obrázek). Zajímavé však je, že 2 z nich byly popsány ve vlajkovém a akvaristy asi nejvíce sledovaném rodě Poecilia.
Počty nově popsaných druhů v rozmezí let 2001 - 2011.
Počty nově popsaných druhů v rozmezí let 2001 - 2011.
Priapella lacandonae Meyer, Schories & Schartl, 2011 - Nový druh krásnotělky byl nalezen v drobném vodním toku río Mizola v jihomexickém státě Chiapas. Jedná se o středně velký druh (max. délka těla je 4,8 cm), základní zbarvení těla je olivově hnědé, s kovově modrým leskem, soustředěným podél postranní čáry. Od ostatních krásnotělek se liší zejména tvarem gonopodia, ale také počtem žaberních zubů (11-12) či počtem paprsků hřbetní ploutve (8-9). Nejbližším příbuzným je krásnotělka vysoká (Priapella compressa). Voda na typové lokalitě byla v době návštěvy autorů popisu bez vegetace. Parametry vody byly následující: teplota 25°C; pH 8,3; vodivost 520 μS; celková tvrdost 16. Společně s Priapella lacandonae zde žily živorodky Heterandria (Pseudoxiphophorus) bimaculata a Poecilia mexicana, tetra mexická (Astyanax mexicanus) a blíže neurčené cichlidy.

Poecilia hondurensis Poeser 2011 - Druh patřící mezi tzv. krátkoploutvé molinézie (shortfin molly) je blízce příbuzný živorodce mexické (Poecilia mexicana). Vyskytuje se pouze na východním pobřeží Hondurasu. Samec je asi 5 cm velký. Základní zbarvení je hnědé, hřbetní a ocasní ploutev je světle žlutá, na bázi ocasní ploutve je nápadná černá skvrna. Nejpodobnějším druhem je zřejmě živorodka Marcellinova (Poecilia marcellinoi), která se však, kromě charakteru gonopodia, liší už na první pohled umístěním tmavé skvrny na konci těla.

Fotky druhu naleznete zde.

Poecilia sarrafae Bragança & Costa, 2010 - Posledním druhem je drobná P. sarrafae, která se vyskytuje v říčních systémech Paranaíba a Mearim v severovýchodní Brazílii. Samci dorůstají asi 2,5 cm, samice jsou asi o centimetr delší. Základní zbarvení je žlutohnědé, s několika tmavými příčnými pod hřbetní ploutví. Nejblíže příbuzná je zřejmě s druhy Micropoecilia branneri či M. minima, od nichž by se měla na první pohled odlišovat přítomností okrouhlé skvrnky v posthumerální oblasti. Podle několika francouzských a německých internetových diskuzí se druh už vyskytuje v nádržích evropských akvaristů. Je chován právě pod jmény M. branneri či M. minima a čistě teoreticky by mohl být i v akváriích u někoho v Čechách či na Slovensku.

Fotky druhu naleznete zde.

P.S.: Zařazení P. sarrafae do rodu Poecilia místo do rodu Micropoecilia je poněkud matoucí. Proto jsem se začal pídit po současných názorech na evoluci a fylogenezi skupiny rodů okolo Poecilia a zdá se, že současná klasifikace rodů Poecilia, Limia, Micropoecilia etc. je zřejmě do budoucna neudržitelná. Ale o tom zase někdy příště…

K dalšímu čtení:

Bragança, P. H. N. & Costa W. J. E. M. (2010): Poecilia sarrafae, a new poeciliid from the Parnaíba and Mearim river basins, northeastern Brazil (Cyprinodontiformes: Cyprinodontoidei). - Ichthyol. Explor. Freshwaters 21(4):369-376.

Meyer M. K., Schories S. & Schartl M. (2011): Description of Priapella lacandonae sp. n. - a new poeciliid fish from the río Tulijá basin, Grijalva system, Chiapas, Mexico (Teleostei: Cyprinodontiformes: Poeciliidae). - Vertebr. Zool. 61(11):91-97.

Poeser F. N. (2011): A New Species of Poecilia from Honduras (Teleostei: Poeciliidae). - Copeia 3:418-422.
07.10.2012 16:28:00
hrones.m
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one