novinky a poznatky ze světa živorodých ryb

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

Nový druh polozobánky z Jižní Sulawesi

Nomorhamphus rex, nový endemický druh polozobánky pro Indonésii, byl nalezen v několika říčních systémech v oblasti Sulawesi Selatan (Jižní Sulawesi). V rodě Nomorhamphus, který se vyskytuje pouze na Sulawesi a na Filipínách, bylo doposud známo 16 druhů (9 na Sulawesi, 7 na Filipínách).
Nomorhamphus rex Huylebrouck, Hadiaty & Herder, 2012 - Zhruba 2,5 - 6,5 cm velká ryba (samci 2,5 - 4,5 cm, samice 3 - 6,5 cm) se žlutohnědým až žlutošedým tělem. Tlamka a ocasní a hřbetní ploutev jsou červené. Od ostatních druhů rodu Nomorhamphus se liší anatomickou stavbou andropodia.

Typovou lokalitou druhu je bezejmenný přítok říčky Wewu u vesnice Laroeha. Druh byl dále nalezen ještě v říčce Toletole poblíž typové lokality a také v krasovém jezírku u vesnice Tilanga, ležící asi 130 km jihozápadně od typové lokality. Nalezení jedinci žili v drobných rychle tekoucích říčkách s písečným či štěrkovým dnem bez hustší vegetace.

Druhové jméno "rex" pochází z latiny a znamená král, vztahuje se k zubům této polozobánky, které připomínají zuby slavného Tyranosaura rexe.

K dalšímu čtení:

Huylebruck J., Hadiaty R. K. & Herder F. (2012): Nomorhamphus rex, a new species of viviparous halfbeak (Atherinomorpha: Beloniformes: Zenarchopteridae) endemic to Sulawesi Selatan, Indonesia. - The Raffles Bulletin of Zoology 60(2): 477-485.
07.10.2012 16:23:26
hrones.m
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one