novinky a poznatky ze světa živorodých ryb

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

Pseudoxiphophorus znovu na scéně

Heterandrii (živorodku) trpasličí (Heterandria formosa) asi není akvaristické veřejnosti třeba nějak obšírně představovat. Alespoň v podobě literární zmínky se s ní snad setkal každý akvarista. To, že do nedávné doby byli do jejího příbuzenství řazeni nevraživí, agresivní a o více než 10 cm větší obři, ví však už jen málokdo. Ale pěkně od začátku…
Taxonomická problematika rodu Heterandria je poměrně hezky popsána v článku M. Rejlkové v e-zinu Akvárium, takže o tom jen stručně. V rámci rodu byly až do nedávna rozeznávány 2 podrody: nominátní podrod Heterandria, který zahrnoval drobnou heterandrii trpasličí z jihovýchodních oblastí USA, a podrod Pseudoxiphophorus s až 15 cm velkými, značně pohyblivými, dravými druhy, obývajícími vody Mexika a Guatemaly.

Přestože se takováto druhová kompozice rodu na první pohled vymyká logice, uběhlo od doby kdy Rosen & Bailey spojili Heterandria formosa a Pseudoxiphophorus bimaculatus do jediného rodu dlouhých 49 let. I když se našli i kritici tohoto taxonomického pojetí, obvykle byli v menšině. Že s touto klasifikací není něco v pořádku, však naznačují také v posledních 10 letech provedené molekulární fylogenetické analýzy. V nich se H. formosa objevuje většinou v příbuzenství rodů Pseudopoecilia, Phallichthys či Neoheterandria, zatímco středoamerické heterandrie tvoří skupinu s dravými gambusiemi a štičkou živorodou (Belonesox belizanus).

Prozatím posledním příspěvkem do debaty je práce amerických ichtyologů A. Moralesové a J. Alberta, která vyšla letos na jaře. Práce je založena na čistě na morfologii, což už se v dnešní době zase tak často nevidí. Autoři měřili a zaznamenávali úctyhodných 150 znaků na více než 5000 jedincích a 56 druzích. Výsledné dendrogramy vytvořené z tohoto datasetu ukazují zcela jasně, že H. formosa a zástupci podrodu Pseudoxiphophorus nejsou navzájem příliš příbuzní. Vzhledem k tomu, že všech šest analyzovaných středoamerických druhů heterandrií tvořilo samostatný shluk, považují autoři za nutné znovu povýšit podrod Pseudoxiphophorus na samostatný rod. Protože stále chybí nějaká robustní fylogeneze či celková taxonomická revize celé čeledi Poeciliidae až budoucnost ukáže, zda bylo toto řešení konečné…

K dalšímu čtení:

Hrbek T., Seckinger J. & Meyer A. (2007): A phylogenetic and biogeographic perspective on the evolution of poeciliid fishes. - Molecular Phylogenetics and Evolution 43: 986-998.

Morales-Cazan A. & Albert J. S. (2012): Monophyly of Heterandriini (Teleostei: Poeciliidae) revisited: a critical review of the data. - Journal of Ichthyology 10(1): 19-44.

Rejlková M. (2009): Pozor, dračice v akváriu: Heterandria sp. - Akvárium 19: 4-9.

Rosen D. E.(1979): Fishes from the uplands and intermontane basins of Guatemala: Revisionary studies and comparative geography. - Bulletin of the American Museum of Natural History 162: 267-376.
07.10.2012 16:24:45
hrones.m
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one