novinky a poznatky ze světa živorodých ryb

Přihlaste se k odběru novinek na stránkách
Nebo použijte RSS kanál

Tři nové polozobánky z Bornea

Všechny nové druhy pocházejí z rodu Hemirhamphodon a dostaly jména Hemirhamphodon byssus, H. kecil a H. sesamum. Naděje, že by se tyto druhy mohly v brzké době objevit v Evropě je zřejmě mizivá, to nám však nebrání si nové druhy představit.

Hemirhamphodon byssus
Lim & Tan, 2013
- První a zároveň největší nová polozobánka obývá říční systémy v Sarawaku (malajská provincie na západě Bornea) a dorůstá se 4,5-7 cm. Samci jsou na bocích žlutohnědí, modravě lesklí, na hřbetě narůžovělí, na hřbetní ploutvi při bázi s několika černými skvrnami či proužky. Hřbetní, ocasní a řitní ploutev je modře orámovaná. Prvních 6-7 paprsků hřbetní ploutve je nápadně protažených a dosahujících téměř až k ocasní ploutvi. Druh žije v potocích a řekách v nížinném deštném lese či v rašelinných lesích. V místech s čistou vodou jsou jedinci zbarveni světle, zatímco v rašelinných vodách mohou mít až načernalý nádech. Polozobánka H. byssus je zřejmě blízce příbuzná H. kuekenthali, která se vyskytuje v Bruneji a Sabahu.

Hemirhamphodon kecil Lim & Tan, 2013 - Druh pochází z východního Kalimantanu (indonéská část Bornea). Je poměrně drobný (dorůstá se asi 3-4 cm). Samci jsou hnědí, na hřbetní a ocasní ploutvi hnědě tečkovaní. Samice jsou hnědavé, bez pigmentu na ploutvích. Spodní čelist je u některých jedinců zahnutá. Polozobánka H. kecil obývá drobnější vodní toky s ponořenou pobřežní vegetací a skalnatým či písčitým dnem. Na lokalitách tohoto druhu byl zaznamenán např. čichave šedý (Trichopodus trichopterus), rasbora skvělá (Rasbora elegans) či bojovnice Betta patoti.

Hemirhamphodon sesamum Lim & Tan, 2013 - Poslední nová polozobánka pochází taktéž z Kalimantanu. Dorůstá se 3,5 až 4,5 cm. Samci jsou hnědí až šedohnědí, mají svrchní čelist žlutavou, spodní čelist na bázi namodralou, v místě přisedání horní čelisti žlutou a směrem ke špičce načervenalou. Prvních 6 až 7 paprsků hřbetní ploutve je nápadně prodloužených a zabarvených do žluta. Okraj hřbetní, ocasní a řitní ploutve je lemovaný oranžovočerveně. Samice mají podobné zbarvení čelistí i ploutví, to je však výrazně světlejší než u samců. Druh obývá drobné, nepříliš hluboké potoky s písečným dnem. Vytváří drobné skupinky po 3-5 jedincích a vyhledává pomalejší úseky vod přistíněných pobřežní vegetací.

Fotografie všech tří druhů si můžete prohlédnout zde.

K dalšímu čtení:

Lim K. K. P. & Tan H. H. (2013): Three new species of freshwater halfbeaks (Teleostei: Zenarchopteridae: Hemirhamphodon) from Borneo. - The Raffles Bulletin of Zoology 61(2): 735-747.
25.11.2013 19:29:52
hrones.m
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one